poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Zielone sztachety inaczej żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty zwykle pełnia role ogrodzenia, niemniej częstokroć służą tez za dekoracje. Najczęściej takie ogrodzenia plastykowe z Siemiatycz sadzi się w nasłonecznionych elementach, w których ekspresowo wzrastają i silnie gęstnieją. Wiele wdzięku maja tez takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą przez cieniste zakątki parku. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna gdzieniegdzie gmatwanina gałązek czy tez kwiatami stanowią zajmujące spojrzenie obrazki, zaś orzeźwiająca wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer obok takiego ogrodzenia wycisza a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, powinno się uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które panują w skwerze, również nasze upodobania oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko również ekspansywnie kwitną, niemniej jednak chcą tez wiele przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia PVC mogą być niezmiernie wysmukłe, chociaż wypada je cyklicznie zmniejszać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest wiec nad czym się myśleć, bo takie plot wyznacza się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi porę suchą,
•szybko kiełkuje,
•cyklicznie podcinany ładnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek stanowi niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia plastikowe z Lubina stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło granic posiadłości. Jeśli mamy mnóstwo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie trudne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz