środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy ogrodzenie te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy sztachety te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, banalnej obróbce i względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo wstępnie ociosuje, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy balaski z Winylu na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień kamieni na sztachetki plastikowe na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas przeróżne atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można także siekać na sześciany o proporcjonalnych konturach, stosowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nietypowych obrysów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia plastykowe używa się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenia PCV na plot i furtkę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu i własnych upodobań forma kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz plotki PVC na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa buduje się z głazów przeróżnego kształtu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród odłamków o niesymetrycznych kształtach, wypada je odpowiednio zestawiać tzn. tak, tak aby forma każdego następnego integrował się z poprzedzającym. Aby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenie z PCV należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają także mchem i glonami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Sprofilowane jednostki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, by kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz